...:::12 diL a Fσяuм SiтєSi ::::.....
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...:::12 diL a Fσяuм SiтєSi ::::.....

...:::12 diL a Fσяuм SiтєSi  ::::.....

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Menemen Olayı'nın devamı

3 posters
YazarMesaj
sheker-gzm

Ruh Halim : Menemen Olayı'nın devamı Israrci

Menemen Olayı'nın devamı Empty
MesajKonu: Menemen Olayı'nın devamı   Menemen Olayı'nın devamı Icon_minitimeÇarş. Ocak 02, 2008 6:15 pm

Yaralanan Mustafa Kubilay hemen yakındaki caminin avlusuna doğru koşar. Bu sırada bir

el daha ateş edilir ve Mustafa Kubilay avluda yere düşer. Cephaneleri olmayan müfrezedeki

askerler geri çekilirler. Mustafa Kubilay’ın düştüğünü gören mehdi Mehmet, yanındakilerden

birisinin bıçağını alarak avluya gider. Yerde yatan ve henüz ölmemiş olan Mustafa Kubilay’ı

sürükleyip, bir ayağı ile vücuduna basmak suretiyle yüzüstü yatırıp bıçakla boynundan

keserek, başı alır ve saçlarından tutarak taşa vurduktan sonra meydana tekrar dönüp, camiden

aldıkları sancağın ucuna geçirir.

Sancağı ucunda takılı başla birlikte orada bulunan elektrik direğine bağlayarak halkı

tam anlamıyla etkilemek isteyen eylemcilere, Kâmil adlı bir kişi nasıl yardım ettiğini şu

sözlerle anlatmaktadır. “O gün ben evvela evime gidip korkmamalarını söyledim. Sonradan

ikinci defa bunların yanına gelip halkın arasına karıştığımda, biraz evvel ellerinde

getirdikleri zabitin (subayın) kafasını sancak ağacının ucuna geçirdiler. Sancağı oradaki

direğe bağlamak için ahaliden ip istediler. Ben, derhal koştum, dükkânımdaki küçük bir ipi

alıp silahlılara verdim. Bu iple zâbitin başı bulunan sancağı direğin yanına dikip

bağladılar.”

Bu sırada Alaydan gönderilen kuvvetler olay yerine yetişirler. Eylemcilerin ateş açması

üzerine çatışma çıkar. Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki şehit olurlar. Eylemcilerden mehdi

Mehmet, Şamdan Mehmet ve Sütçü Mehmet ölü, Emrullah oğlu Mehmet Emin yaralı olarak ele

geçirilir. Kargaşadan yararlanarak kaçan Nalıncı Hasan ile Ali oğlu Hasan da ertesi gün

Manisa’da yakalanırlar.

Olayın hemen ardından güvenlik güçleri tedbirler alır. Sıkıyönetim ilan edilir. Olaylar

sırasında ihmali görülen kamu görevlileri hakkında yasal işlem yapılır görevden el

çektirilir. Geniş çaplı soruşturmalar yapılır ve olaya karışanlar, azmettiriciler

tutuklanırlar ve yargılanırlar. Eylemle Türkiye Cumhuriyeti Anayasasını zorla kaldırmaya

teşebbüs ve yardım edenler yargılamalar sonucu 32 kişi idam, 73 kişi de çeşitli hapis

cezalarına çarptırılır.

Sıkıyönetim Komutanı Tümgeneral Mustafa Muğlalı, Menemen’de meydana gelen olaylarla

ilgili olarak Başbakanlığa ve Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği raporlarda önemli

tespitler yapar. “Bu vak’a dört beş serseri tarafından adî bir vaka olarak kabul

edilmemelidir. Bu olayı meydana getirenler sabırsız ve acele davranarak bu işin ortaya

çıkmasına sebep olmuşlardır. Bu hususta, memleketimizde gizliden gizliye çalışan ve bir

teşkilat meydana getiren hain eller bulunduğu mutlaka dikkate alınmalıdır.”

Menemen’de gerçekleştirilen eylemin sıradan bir olay olarak geçiştirilemeyeceğinin en

önemli kanıtı da, ATATÜRK’ün 28 Aralık 1930 tarihinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine gönderdiği

başsağlığı mesajıdır.

“Menemen’de yakınlarda meydana gelen gericilik girişimi sırasında Yedek Subay Kubilay Beyin görevini yaparken öldürülmüş olmasından dolayı Cumhuriyet ordusuna başsağlığı dilerim. Kubilay Beyin şehit edilmesinde gericilerin gösterdiği vahşilik karşısında Menemen’deki halktan bazılarının alkışla onaylamaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanseverler için utanılacak bir olaydır. Vatanı savunmak için yetiştirilen, içteki her politika ve ayrılığın dışında ve üstünde saygın bir konumda bulunan Türk subayının, gericiler karşısındaki yüksek görevinin yurttaşlar tarafından yalnız saygıyla karşılandığına kuşku yoktur.

Menemen’de halktan bazılarının hataları bütün millette acıya sebep olmuştur. Saldırının acılığını tatmış bir kesime genç ve kahraman Yedek Subayın uğradığı saldırıyı, milletin bizzat Cumhuriyet’e karşı bir öldürme girişimi olarak kabul ettiği ve cüretkârlarla, destekçileri, ona göre takip edeceği kesindir. Hepimizin dikkati bu sorundaki görevlerimizin gereklerini duyarlılıkla ve gerektiği biçimde yerine getirmeğe yöneliktir.

Büyük, ordunun kahraman genç subayı ve Cumhuriyetin idealist öğretmenler topluluğunun değerli üyesi Kubilay’ın temiz kanı ile Cumhuriyet, hayatını tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır.”
mehça

mehça

MesajKonu: Geri: Menemen Olayı'nın devamı   Menemen Olayı'nın devamı Icon_minitimeCuma Ocak 04, 2008 3:12 pm

aferim aferim
KÖTÜ KIZ
sheker-gzm

Ruh Halim : Menemen Olayı'nın devamı Israrci

MesajKonu: Geri: Menemen Olayı'nın devamı   Menemen Olayı'nın devamı Icon_minitimeÇarş. Şub. 06, 2008 12:29 am

bişi deil kötü memet Very Happy vala çok özledim yha sınıfı..şimdi de bu msjları okuyunca birden ayrı özledimm.. Very Happy yha bn filizi hiç göremedim rastlarsanız söleyin ona : yha onu arayamadım,tlfn nosu kayboldu :S aksilik nese grş..filiz öptüm seni jnm.
Çiy@

Çiy@

Takımım : Menemen Olayı'nın devamı G
Ruh Halim : Menemen Olayı'nın devamı Olgun

MesajKonu: Geri: Menemen Olayı'nın devamı   Menemen Olayı'nın devamı Icon_minitimePerş. Şub. 07, 2008 4:54 pm

Arkadaşlar pazartesiye bomba gibi gelin Very Happy:D:D
https://dila.yetkin-forum.com

Menemen Olayı'nın devamı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-